919/​38

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“Ved Arno, udenfor Cascine, t. v. en Pige med en Kurv paa Hovedet”. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 24×32.

Karl Madsens fortegnelse over Johan Thomas Lundbyes malerier, 1949, nr. 210.

Litteratur: Karl Madsen, “Johan Thomas Lundbye 1818–1848”, 1949. På s. 227 er gengivet et lignende landskab fra 1846, dog uden kvindefiguren (K. M. 209). Karl Madsen beskriver dette maleri som et studie til nærværende værk (K. M. 210).

Proveniens: J. D. C. Hornemann. Fabriksejer G. A. Falck. Fru Fanny Falck. Fru Jenny Bang. Frk. A. Falck. Grosserer Andersen. Winkel & Magnussen auktion 336, 1947 nr. 191, afb. s. 7. Bruun Rasmussen auktion 410, 1980 nr. 74, afb. s. 33. Auktionshuset, Hørsholm, 2018 nr. 118.

Om det florentinske landskab afbildet i maleriet, noterer Lundbye i sin rejsedagbog fra Firenze d. 16. april 1846: “Jeg har flere Gange spadseret ud langs Arno til Cascine, en smuk Vei, frodige Træer med deilige Nattergale i Mængde. Her i Florenz er det altid som det var Festdag”. (Dagbogsnotater citeret efter Johan Thomas Lundbyes dagbøger, Kilder til Dansk Kunsthistorie (ktdk.dk) ved mag.art og ph.d. Jesper Svenningsen. Udgivet af Ny Carlsbergfondet).

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK