2435/​636

Bode Willumsen, m.fl (f. København 1895, d. 1987)

Tre dele stentøj bestående af et fad, en skål og en vase. Dekoreret med hhv. okseblodsglasur, turkisblå glasur og Sung glasur. Fad og vase sign. monogram. Kgl. P. og Bing og Grøndahl. H. hhv. 4, 7,5 og 18,5. Skål og fad: Diam. ca. 16,5 og 13. Vase: B. 16. (3)

Fad med krakeleringer indvendigt i bund. Vase med brændingsrevne på inderside af munding samt brugsspor.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK