813/​32

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Købt af Skovgaard Museet i september 2010

“Stille Sommeraften ved en Indsø”. Bondedammen i Hellebæk, unge mødre vasker tøj. Sign. monogram. Olie på lærred. 80×100.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af P. C. Skovgaards Arbejder i 100 Aaret for hans Fødsel”, 1917 nr. 277.

Litteratur: “Kunst i Privat Eje”, bind III, 1945, omt. og afb. s. 299.

Proveniens: Barnevognsfabrikant P. F. A. Thomsen. Konsul J. P. Baagøe Ribers Samling, Svendborg. ABR auktion 266, 1971 nr. 178, afb. s. 57.

Ny Carlsberg Glyptotek ejer et mindre maleri af P. C. Skovgaard med motiv fra Bondedammen uden figurer, Nivaagaards Malerisamling har ligeledes et maleri af P. C. Skovgaard med motiv fra Bondedammen dette med køer.

Malerier, 27. september 2010

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK