Rusland, 19. årh.
Russisk fritstående skrivebord efter model efter Heinrich Daniel Gambs (1765–1831), af mahogni indlagt med ibenholt, senere plade af grønt gyldentrykt læder samt montering af forgyldt bronze og messing. Skt. Petersburg. 19. årh. med senere ændringer. H. 76. L. 110. B. 75.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. juni 2019