2148/896
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
En lille rektangulær urtepotteskjuler samt en uglefigur. Dekoreret med hhv. grøn/sort og hvid/sort dobbeltglasur. Sign. HAK, stemplet Denmark. Urtepotteskjuler: H. maks. 8,6. B. maks. 9,3. L. maks. 18,6. Ugle: H. 13. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
35 bud