2446/​850

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 701”. Armstol med stel af forkromet stål, kopstykke af eg med indlæg af wengé. Sæde betrukket med patineret naturskind. Designet 1965. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 39. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1965. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 300–303. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 120

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

14 bud

898569 6.500 DKK
1051283 6.000 DKK
898569 5.500 DKK
1051283 (Autobud) 5.000 DKK
898569 4.800 DKK
1051283 (Autobud) 4.600 DKK
898569 4.400 DKK
1051283 (Autobud) 4.200 DKK
898569 4.000 DKK
1051283 (Autobud) 3.800 DKK
898569 3.600 DKK
1051283 (Autobud) 3.400 DKK
922832 3.200 DKK
1051283 3.000 DKK