2138/​75

Tre hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, heraf et empire æg, låg prydet med grøn glasflus, rundt fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerdata RRS EPDW1809. Mester Fridrich Wilhelm Siewers, Haderslev 1809–1866; Louis XVI æg, drevet med guirlander og portrætmedailloner, låg med rød glasflus, fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialer, mester Andreas Røymand, København 1774–1791; samt Louis XVI æg stikgraveret med guirlander og medailloner, fodkant punslet med ejerinitialer, mester Niels Peder Høvring, Randers 1782–1819. Vægt i alt 119 g. H. 6–9 cm. (3)

NB Mester og datering rettet på hovedvandsæg i midten d. 13/9–2021

Mindre buler, ridser og mærker. Høvring æg: Stamme/base overgang og base med perforering, lågknop let trykket.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

14 bud

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK