Tre hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, heraf et empire æg, låg prydet med grøn glasflus, rundt fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerdata RRS EPDW1809. Mester Fridrich Wilhelm Siewers, Haderslev 1809–1866; Louis XVI æg, drevet med guirlander og portrætmedailloner, låg med rød glasflus, fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialer, mester Andreas Røymand, København 1774–1791; samt Louis XVI æg stikgraveret med guirlander og medailloner, fodkant punslet med ejerinitialer, mester Niels Peder Høvring, Randers 1782–1819. Vægt i alt 119 g. H. 6–9 cm. (3)
NB Mester og datering rettet på hovedvandsæg i midten d. 13/9–2021
Mindre buler, ridser og mærker. Høvring æg: Stamme/base overgang og base med perforering, lågknop let trykket.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
14 bud