Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)
Portræt af den 13 år gamle Niels Gunnar Haagensen (f. Riga 1923, d. København 2018) i Riga, siddende med en åben bog, i baggrunden et romantisk bjerglandskab. Sign. N. Bogdanoff-Belsky 1936. Olie på lærred. 78×63. Samtidig ramme.
Proveniens: Den danske sælgers farfar, Gunnar Haagensen, tog til Riga som Ford-forhandler i 1920'erne, hvor han bosatte sig med sin hustru og to børn. Gunnar Haagensen var kunstinteresseret, besøgte flere kunstudstillinger og fattede sympati for Nikolai Bogdanoff-Belsky og hans kunst. Gunnar Haagensen købte flere af hans malerier, hvoraf flere allerede er solgt hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. I 1936 bestilte Gunnar Haagensen to portrætter af sine to børn hos Nikolai Bogdanoff-Belsky, hvoraf nærværende portræt er det ene. Familien Haagensen flyttede fra Riga og tilbage til Danmark ved udbruddet af 2. verdenskrig medbringende malerierne af Nikolai Bogdanoff-Belsky. Herefter Niels Gunnar Haagensens datter til idag.
Få minimale retoucheringer. Få minimale afskalninger. Lærred bør strammes en lille smule op.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst, 7. juni 2019