761/​51

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

“Antropomorphe figurer”. Sign. på bagsiden Ejler Bille, Vejby Strand, 1957. Olie på lærred. 70×64.

Udstillet: “Ejler Bille. A Pioneer of Cobra, retrospective 1933–1996”, Museu da Casa Brasileira, Sao Paulo, sept. 1998, gengivet s. 13. Udstillet: “Lise & Leif Olesens Samling”, Randers Kunstmuseum, 4. okt. - 4. jan. 2005. Proveniens: Lise & Leif Olesens Samling.

Udvalgt kunst, 9. oktober 2006

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

520.000 DKK