877/​648

Olaf Breuning (f. Schaffhausen 1970)

“Snowman - Drawing of Sculpture”, “Ice Cream - Drawing of Sculpture”, “Chocolate - Drawing of Sculpture”, 2004 samt “Venus - Production Drawing, The Humans”, “Monkey Fish - Production Drawing, The Humans”, “Mouse - Production Drawing, The Humans”, “Mickey Fish - Production Drawing, The Humans”, “Production Drawing, The Humans”, 2007. Alle sign. og daterede med titler. Blyant på papir. Bladstørrelser hver 28×21,5. (8)

Udstillet: “FunFunFun”, ARoS, Aarhus Kunstmuseum, februar - maj 2008. Proveniens: Nils Stærk, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK