2439/​542

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Ruder Konge”. Et sæt på fire armstole med stel af mahogni, sæder betrukket med patineret lyst naturskind. Formgivet 1944. Udført hos Søborg Møbler. (4)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 1944.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 2, s. 222–223.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med krakeleringer, pletter og skjolder. En stol med revne i skindet.

I Aarhus
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?