827/​58

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

Erhvervet af Skagens Museum i marts 2012.

Dame med en parasol på en sti i haven ved købmand Holsts gård. Sign. Frits Thaulow Venlig Erindring Skagen 79. Olie på lærred. 27,5×17.

Udstillet: Skagens Museum, “Skagen Guld, værker i privat eje”, 2011 nr. P444, afb. s. 72.

Litteratur: Alba Schwartz, “Skagen”, bind I, afb. s. 82.

Proveniens: Den gamle, kendte Skagenfamilie Holst.

Malerier, 28. februar 2012

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK