2414/​2023

Thuillier a Geneve

Lommeur af 14 kt. guld. Spindelgang og nøgleoptræk. Hvid emaljeskive med sorte romertal, arabertal og gyldnevisere. Urkasse rigt graveret. Bagkasse med portrætmaleri i emalje af ung kvinde. Ø 40 mm. Uret vejer ca. 54 g. 1700-tallets afslutning.

Uret vejer ca. 56 g.

Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven.

Armbåndsure, 3. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK