2138/​433

Kholmogory, Arkhangelsk Oblast (, first half of the 19th century)

Russisk ikon med fremstilling af en ærkebiskop og en helgeninde, foroven den velsignende Jesus Kristus, skåret af ben med perlestaf og blomsterranker på baggrund af forgyldt, tyndt messingblik, monteret på træ. Kholmogory, Arkhangelsk Oblast, 19. årh.s første halvdel. 29×25.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Fra i Havnen

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Dette emne er udgået

1.050 DKK
1.000 DKK