2033/​730

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

To fade af lertøj med riflet mønster. Hhv. uglaseret samt dekoreret med turkis grøn dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 5 og 5,2. Diam. 18,4 og 19. (2)

Almindelig patina, herunder en smule smuds. Turkis skål med bristet glasurbobbel hidrørende fra fremstillingen.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag