Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“I jordens milde luft - solen spiller”, 1987. Triptykon. Sign. Balle samt sign. på bagsiden Balle med titel og årstal. Olie på møbelplade. Samlet 140×280.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1987–006. Udstillet: “Mogens Balle. Den sansende kunstner”, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum, Herning, Skovhuset ved Søndersø, Værløse, Bispegården, Kalundborg og Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen, 2009–2010, kat. nr. 57, gengivet i farver på dobbeltopslag i ubogen udgivet i forbindelse med udstillingen side 08–109.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020