2022/783
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Lænestol med stel af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 110. Formgivet 1962. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag på ben. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og hul i sæde. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud