2442/​512

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 20”. Seks armstole med stel af sortbejdset træ, sæde med sort skind. Designet 1956. Udført og delvist mærket hos Carl Hansen & Søn. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og mindre trykmærker.

Moderne kunst og design, 15. oktober 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag