Russisk ikon forestillende Maria med Jesusbarnet. Tempera på træpanel. 19. årh. 35×26.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Mindre krakeleringer. Enkelte mindre revner i træet.
Russisk tema, 5. december 2019