2005/​780

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Super-ellipse”. Spisebord med udtræk samt to underliggende udtræksplader, klemben af forkromet stål, plade af brun laminat med alukant. Model B619. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1975. H. 71. L. 180/300. B. 120. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Udtræk med rustpletter.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK