1821/3
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Portræt af en fisker. Sign. MA 24. Olie på lærred. 42×33,5.
Enkelte mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018
Vurdering
Hammerslag
15 bud