Dansk maler, 18. årh.
Hovedbygningen på Lundsgård Gods ved Kerteminde på Fyn, set fra øst med udlænger i forgrunden. Usigneret. Betegnet Juel J. 1798 på bagsiden. Olie på lærred. 47×62.
Lundsgård Gods på Fyn var ejet af kammerherre og godsejer Jens Juel (1707–1774) fra 1747 til 1774. N. B. Beskrivelse justeret 8–7-2020.
Én reparation/lap på bagsiden. Behov for rensning. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre krakeleringer, afskalninger og stødmærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
27 bud