2032/​103

Dansk maler, 18. årh.

Hovedbygningen på Lundsgård Gods ved Kerteminde på Fyn, set fra øst med udlænger i forgrunden. Usigneret. Betegnet Juel J. 1798 på bagsiden. Olie på lærred. 47×62.

Lundsgård Gods på Fyn var ejet af kammerherre og godsejer Jens Juel (1707–1774) fra 1747 til 1774. N. B. Beskrivelse justeret 8–7-2020.

Én reparation/lap på bagsiden. Behov for rensning. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre krakeleringer, afskalninger og stødmærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

11.500 kr.

27 bud

11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.