2425/​877

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Lænestol med drejestel af profileret, helstøbt aluminium. Sider sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stel monteret med senere plade til forstærkning. Blød og skæv ryg.

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag