2414/296
Alterbæger af sølv prydet med kartouche, utydelige mesterstempler, guardein Simon Groth. 19. årh. Samt bæger af hamret sølv drevet med bladværk. Uden mesterstempel. Guardein Christian Frederik Heise, København 1927. Samlet vægt ca. 215 g. H. 8 og 18. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene bæger graveret. Alterbæger med bule.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag