Foto endnu ikke klar
891/​325

Medaljon af guld med dobbelt profil miniatureportræt af Kong Christian IX og Dronning Louise af Danmark som tronfølgerpar. Antagelig malet af en dansk maler i begyndelsen af 1850'erne, formodentlig i forbindelse med kongens udnævnelse til dansk tronarving ved den anden London-protokol 1852 eller ratificeringen af samme i Danmark 1853. Gouache på ben monteret på pap. Lysmål 2,4×1,8. H. medaljon inkl. øsken 3,4. I etui af sort læder med rygstøtte, foret med lilla fløjl og silke, dekoreret med guldtryk. (2).

Proveniens: Tidligere i Christian IX og Dronning Louises samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK