2436/24
Kinesisk røgelseskar af bronze på tilhørende stand, cylindrisk form med hanke i form af elefanthoveder. Samlet vægt inklusiv indhold ca. 2396 g. Mrk. Xuande, men 19. årh. H. inklusiv stand 12. Diam. 11.
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag
38 bud