1415/880
Overpolstret lænestol opsat på ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med blomstret stof. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen.
Brugspatina, ben med ridser og mærker. Betræk med slitage, herunder huller og defekter.
Moderne kunst og design, 8. april 2014
Vurdering
Hammerslag
29 bud