2010/​55 Harald Jerichau: Fiskerbåde i golfen ved Neapel. Olie på træ. På bagsiden sign. H. Jerichau. 23×37.

Be­skriv­el­se

Fiskerbåde i golfen ved Neapel. På bagsiden mindre skitser. Olie på træ. På bagsiden sign. H. Jerichau. 23×37.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 682, 2000 nr. 1709.

Minimale krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878)

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.