Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878)
Fiskerbåde i golfen ved Neapel. På bagsiden mindre skitser. Olie på træ. På bagsiden sign. H. Jerichau. 23×37.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 682, 2000 nr. 1709.
Minimale krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020