Edward Holliday (, engelsk maler 19. årh.)
Opstilling med en død due, frugt og lerkrukke på et bord. Sign. E. Holliday 1875. Olie på lærred. 51×60,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 618, 1996 nr. 438.
Retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger. Minimale krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020