Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Gerd Hiort-Petersen (f. 1937)
Tre skåle og en lågskål af stentøj, lertøj og porcelæn. Dekoreret med indridsede mønstre samt glasur i brune, lyse og sorte nuancer. Sign. monogram. Unika. H. 9.4–10,4. Diam. 13,5–15,2. (4)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Lisbeth Munch-Petersen skål og lågskål af lertøj: nogle afslag ved nederste kant, øverste kant samt på lågets nederste kant.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
19 bud