2448/702
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Maria”. Foldebord med ben af birk og plade af teak. Formgivet 1935. Udført og mærket hos Firma Karl Mathsson, 1963. H. 72. L. 23./280. B. 110.
Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, afbildet side 167.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Nogle finérafslag/skader. Slebet. Nogle skruer mangler til messingbeslag. Midterbeslag med skade. (Det fungerer)
Vurdering