I. L. Jensen (b. Copenhagen 1800, d. s.p. 1856)
Grene af rød- og hvidtjørn på en karm. Sign. I. L. Jensen 1837. 29×36. Malt på mahogni. Damborgramme med etiket.
Proveniens: Apoteker, kancelliråd Christoffer Strøyberg, Aalborg. Læge Johannes Baagøe Strøyberg, Aarslevgaard Aarhus, senere København. Købmand og Dansk Generalkonsul i Rio de Janeiro, Gustav Emil Rosenørn Kyhné og frue. Direktør Carl Kyhné, København. Fru Anna Lena Eek-Hansen, Viborg.Maleriet er erhvervet i midten af 1800-tallet, har siden været i familiens eje og har ikke tidligere været udbudt i handel.
Old master paintings, 7 December 2005