2104/​5

Senempire kamniur af forgyldt bronze med den schweiziske sagnhelt Wilhelm Tell og episoden med æblet i Altdorf. 19. årh.s midte. H. 39. B. 32. D. 11.

.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

3.800 kr.

25 bud

840760 3.800 kr.
938938 (Autobud) 3.600 kr.
840760 3.600 kr.
938938 (Autobud) 3.400 kr.
844324 3.200 kr.
938938 3.000 kr.
844324 2.900 kr.
107745 (Autobud) 2.800 kr.
844324 2.800 kr.
107745 (Autobud) 2.700 kr.
1990 2.600 kr.
107745 2.200 kr.
844324 2.100 kr.
921626 (Autobud) 2.000 kr.
844324 2.000 kr.
921626 (Autobud) 1.950 kr.
844324 1.900 kr.
921626 (Autobud) 1.850 kr.
899087 1.800 kr.
921626 1.750 kr.
1058157 1.700 kr.
919685 1.650 kr.
107745 1.600 kr.
921626 1.550 kr.
107745 1.500 kr.