2103/​245

Fem hunde af koldbemalt og glaseret terracotta i form af mops/bulldogs med øjne af glas. England eller Østrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 10–16 cm. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Små afslag. Lille siddende hund: Poter/ben med reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK