Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“Siddende Fløjtespillende Mandlig Model”. 1826–27. Sign. C. H. Olie på lærred. 118×94.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 19.
Udstillet: Charlottenborg 1827 nr. 85 med titlen: “En Figur, malet efter den levende Model”. Og med tilføjelsen “Tilkjendt Pengepræmien.”
Litteratur: Emil Hannover, “Maleren Constantin Hansen”, 1901, omtalt side 35.
Proveniens: Malerinden Elise Konstantin Hansen.
Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016