Christian Tilemann-Petersen (f. København 1874, d. sst. 1926)
Interiør fra Frederiksborg Slot med Otto Baches hovedværk “De sammensvorne rider fra Finderup efter mordet på Erik Klipping Skt. Cæcilienat 1286”. Sign. Christian Tilemann-Petersen 1926. Olie på lærred. 55,5×60.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juli 2023
32 bud