Herman Hans Christian Kähler (f. 1876, d. 1940)
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser og en skål af lertøj. Dekoreret med hornmalet glasur i flere farver. Sign. HAK. Udført hos Kähler. Skål: H. 14,3. Diam. 24,4. Høj vase: H. 34,5. Vase med blå og cremefarvet glasur: H. 25. Vase med mørkebrun og blå glasur: H. 22. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Høj vase: vipper en smule, yderside med afskrabning i glasur på bredeste punkt. Skål; intet at bemærke. Vase med mørk brun/blå glasur: Øverste kant med reparation. Vase med blå/cremefarvet glasur: Enkelte små afskalninger.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
11 bud