Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Portræt af Christian X til hest. Sign. KHR 1909. Kul og blyhvidt på karton. Bladstørrelse 109×160. Uindrammet.
Tegningen er udført, medens Christian X var kronprins.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII.
Papiret er gulnet. Minimale revner og folder. Tegnestifthuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020