1408/​91

Fridolin Johansen (f. Frederiksberg 1868, d. Nødebo 1908)

“I en Bondegaard paa Mors. To Mænd ved Slibestenen”. 1893. Sign. Fridolin J. Olie på lærred. 48×60.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Fridolin Johansen”, 1918 nr. 43.

Litteratur: “Kunst i Privat Eje”, bind II, 1945, omtalt s. 73. Afbildet og omtalt i Kirstine og Hjalmar Bruhns egen bog om samlingens malerier.

Proveniens: Skuespiller Albrecht Schmidt. Skibsmægler Hjalmar Bruhn, dennes efterkommere til nu.

Hjalmar Bruhn havde en omfattende samling af især malerier af høj kvalitet. Samlingen er bl.a. omtalt i “Kunst i Privat Eje”, bind II, 1945 s. 42–75. Her nævnes på s. 43 også den lille specialsamling af værker af den sjældne maler Fridolin Johansen.

Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer. Lærredet er dubleret.

Ældre malerier og møbler, 17. februar 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

18 bud

(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK