2427/​585

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1925–1932, 1933–1944, 1944–1951 samt efter 1945. Samlet vægt 874 g. (37)

Bestående af: 18 kagegafler L. 14,2., 12 kaffeskeer L. 11,2., 1 flødeske L. 14,3., 2 marmeladeske L. 14,8., 1 marmeladeske med buet hank L. 14,8., 1 sukkerske L. 10,3., 1 serveringsske med dråbeformet laf L. 15,7., 1 serveringsspade med spidst laf L. 19,7.

Enkelte kaffeskeer med slibemærker/ridser på laf - antageligt forårsaget af rensning med hård svamp. Et større antal dele mangler oxidering ved ornamentik.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

862281 (Autobud) 3.400 DKK
1001610 3.200 DKK
862281 3.000 DKK