Et par blå glas, facetteret cuppa, dekoreret i sølv med profilportrætter af Zar Alexander I af Rusland (1777–1801-1825) samt blomster og bladværk, forgyldt mund- og fodrand. Tilsyneladende umærkede. Antagelig Det Kejserlige Glasværk i Skt. Petersborg. 19. årh.s første fjerdedel. H. 8,5. (2).
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017