1316/1532
To runde fade af fajance, dekorerede i farver, spejl med bl.a. fasan, blomster og bladværk. 581/300, 569/300. Aluminia. Diam. 46 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene fad med krakeleret glasur, mindre hak på ydre kant, et fad 4. sortering og med glasur og brændingsfejl.
Varia, 18. april 2013
Vurdering
Hammerslag