1316/​1532

To runde fade af fajance, dekorerede i farver, spejl med bl.a. fasan, blomster og bladværk. 581/300, 569/300. Aluminia. Diam. 46 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ene fad med krakeleret glasur, mindre hak på ydre kant, et fad 4. sortering og med glasur og brændingsfejl.

Varia, 18. april 2013

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK