2010/​37

Nikolai Ulfsten (f. 1854, d. 1885)

Kystparti fra Jæren med fiskere og optrukne både på stranden. Sign. N. Ulfsten 1884. Olie på lærred. 33×56.

Enkelte mindre afskalninger og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

26.000 kr.

20 bud

26.000 kr.
25.000 kr.
(Autobud) 24.000 kr.
24.000 kr.
23.000 kr.
22.000 kr.
21.000 kr.
(Autobud) 20.000 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
(Autobud) 18.500 kr.
18.000 kr.
17.500 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
14.500 kr.
14.000 kr.