Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med koboltblå glasur, øverste kant med lys blå glasur. Sign. alev '87. Unik. H. 9,7. Diam. 23,5.
Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker. Øverste kant med to små afslag á hhv. 3×2 mm og 1×1 mm. Fodrandens underside med påskrevet dedikation fra Alev Siesbye.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
16 bud