Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Lauritz Hjorth (f. Rønne 1834, d. sst. 1912)
Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
To skåle og tre vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. celadonglasur, sort/grøn spættet glasur, gråblå glasur med grønne elementer og blå glasur med grå elementer. Hovedparten signeret/stemplet monogram. Udført og stemplet hos hhv. Royal Copenhagen, Lauritz Hjorth samt Nymølle. H. 2,5–12,8. (5)
Nils Thorsson skål med celadonglasur: 3. sortering. Ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021