1722/​138

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

“Munken”, “Drengen med hue paa Hovedet” og “Hoved af en gammel sømand”. Alle tryksign. Carl Bloch, to førstnævnte 1880. Tre raderinger monteret i passepartout. Lysmål 9,5×8–12×10,5. U.r. (3)

Litteratur: Rikard Magnussen - Carl Bloch 1834–1890. “Munken” afbildet s. 200. “Drengen med hue paa Hovedet” afbildet s. 227.

Papiret er gulnet. Mindre håndteringsmærker. “Munken” med fold i papiret.

Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.000 DKK