Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Munken”, “Drengen med hue paa Hovedet” og “Hoved af en gammel sømand”. Alle tryksign. Carl Bloch, to førstnævnte 1880. Tre raderinger monteret i passepartout. Lysmål 9,5×8–12×10,5. U.r. (3)
Litteratur: Rikard Magnussen - Carl Bloch 1834–1890. “Munken” afbildet s. 200. “Drengen med hue paa Hovedet” afbildet s. 227.
Papiret er gulnet. Mindre håndteringsmærker. “Munken” med fold i papiret.
Ældre malerier og møbler, 29. maj 2017