2347/787
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med ti hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Formgivet 1958–1962. Udført hos Louis Poulsen. H. 45. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd! PH lampens historie”. 1994. Jørstian, Tina og Poul Erik Munk Nielsen (red.), s. 281–282.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
19 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||