842/​311

Norsk barok lågkrus af lueforgyldt sølv, indvendig forgyldt og med pæglmål, låg graveret med spejlmonogram i kartouche samt dateringen 1680, omkranset af blomster- og bladbort, låg indvendigt graveret med latinsk inskription “Bibe Si bibis” (Når du drikker så drik ordentligt), cylindrisk korpus graveret med to blomster samt citater på græsk: “Tænk hver dag mere på Gud end på mad og drikke”, “Druk er onders moder. Behersket indtag er derfor altid bedst” og på latin: “Pota me Domine Torrente Voluptatis tua, ut nil Jam mundanorum degustare libeat Venenatae dulcedinis” (Vand mig, Herre, med din vellysts strøm, så at jeg ikke mere har lyst til de verdslige tings forgiftede sødme), “Fac Phoebi Sapias, non Bacchi mÿstica, quisquis Arripis hanc ansam: bibat hinc conviva Minervae” (Sørg for at føle Phøbus, ikke Bacchus's mysterier, du som griber denne hank. Lad en Minervas bordherre drikke heraf) og "Sic probitas fulget duris exercita rebus Floret ut in Spinis, docte Rosinge, Rosa“ (Som en rose blomstrer blandt torne, lærde Rosing. Sådan skinner hæderlighed (ud)øvet i hårde sager), kugleformet gæk og fødder. Bund punslet med følgende ejerinformationer: ”Hans Rosing Biskop fdt 9/8 1625 död 13/4 1699. Thomas Rosing Provst fdt 25/5 1665 död 8/4 1723. Ulrik Frederik Rosing Oberstlöitnant fdt 26/12 1673. Hans Rosing...(toldkasserer). Ulrik Frederik Rosing Præst födt 17 December 1776 död 2nd April 1841. Hans Rosing, Colonibestyrer i Grönland, födt 11 Juli 1803, död 5 Juli 1865. Ulrik Frederik Rosing Kontrollør fdt 17/12 1830, död 17/2 1910. Ulrik Frederik Rosing fdt 16/9 1890“. Låg punslet med yderligere ejerinformationer: ”Ingeniör Edgar Rosing f.d. 17/12 1883–9/12–1966. Læge Edgar Rosing f.d. 10/12–1911. Tandlæge Sóren Rosing, f.d. 13/9–1944". Mester Berendt Johansen Plate/Platt, ca. 1646–1689. Kristiania bymærke 1656. Vægt 606 gr. H. 16 cm.

Hans Rosing (Brønø, Norge 9. august 1625–13. april 1699) var biskop over Akershus stift i Oslo (Kristiania) fra 1664–1699. Forinden havde han tjent som sognepræst i Tureby og Dalby på Sjælland og fra 1660 som sognepræst i Kalundborg. Han havde som biskop stor anseelse for lærdom, ikke blot i teologi, men ogå i verdslige sager. Han blev derfor højt skattet af greve Ulrik Frederik Gyldenløve (statholder i Norge 1664–1699) og fungerede som dennes private rådgiver i de vigtigste sager under krigen og i fredens tider. Da der i 1693 var tale om at sætte Rosing på Sjællands bispestol efter Hans Bagger, anbefalede Gyldenløve at Rosing burde blive i Norge: “Den Mand kand vi iche miste fra Norge”.

Proveniens: Har været i familien frem til i dag.

Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013

Vur­dering

150.000–300.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK