Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Et landskab med dis i horisonten. Sign. J. P. Olie på lærred. 50×60.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1347, 2013 nr. 79.
Lærredet er dubleret. Lette retoucheringer langs øvre kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020